![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 4 5 | ||
|---|---|---|
Yamaha MT-07 (2019) Overview |
|
|---|---|
|
Yamaha MT-07 (2019) brings the new body with reinforcing air intakes and the new seat design to gives an excellent riding position. It comes with 2-Cylinder, Liquid-cooled, 4-stroke, DOHC, 4-Valves, 689 CC engine with 6 Speed transmission. It produces 73.8 Hp maximum power at 10000 RPM and 68 Nm maximum torque at 8,500 RPM. For better maneuverability, the MT-07 comes with a light and slim steel backbone-type frame combined with adjustable rear suspension and Telescopic Forks front suspension. Yamaha MT-07 (2019) available in two color options Blue and Silver with a recommended retail price of RM38,288 excluded insurance. |
Yamaha MT-07 (2019) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Yamaha MT-07 | |||
| RM 38,288 | RM 675 | RM 510 | RM 420 |
|
|||
Yamaha MT-07 (2019) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Yamaha |
| Model | 2019 |
| Generation | |
| Type | Naked |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,400 mm |
| Weight | 183 kg |
| Seat Height | 805 mm |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Meter Display | TFT LCD |
| Lighting | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC, 4 Valves |
| Displacement | 689 CC |
| No Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Bore x Stroke | 80.0 X 68.6 mm |
| Max Power | 55 kW (73.8 Hp) / 10,000 RPM |
| Max Torque | 68 Nm / 6,500 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 14 Liters |
| Fuel Consumption | 4.0 L / 100km |
| Engine Oil Capacity | 3.0 Liters |
| Battery | – |
| Features | – |
| Chassis | |
| Type | Diamond |
| Front Suspension | Telescopic Forks, Travel 130 mm |
| Rear Suspension | Swingarm (Link Type Suspension), Travel 130 mm |
| Front Brake | Dual Disc, 282 mm |
| Rear Brake | Disc, 245 mm |
| Front Tire | 120/70 ZR 17M/C (58W) (Tubeless) |
| Rear Tire | 180/55 ZR 17 M/C (73W) (Tubeless) |
| Wheel Rims | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Under Seat Box | – |
| Others | – |








