![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 | ||
|---|---|---|
Modenas MEV-1 Pro (2025) Overview |
|
|---|---|
|
Modenas MEV-1 Pro (2025) is a EV scooter powered by a 3500W motor. It produces 6.6 Hp maximum power and 42 Nm maximum torque. The bike comes with a LCD meter display, LED lighting and charging port. The Modenas MEV-1 Pro (2025) is priced at RM 13,470 in Malaysia for the price without insurance and road tax. The monthly payment for this bike is around RM1,132 per month with 1 years loan term. |
Modenas MEV-1 Pro (2025) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
Monthly
(5 Years)
|
| Modenas MEV-1 Pro (2025) | |||
| RM 13,470 | RM 1,132 | RM 403 | RM 260 |
|
|||
| Buy Online | |
|---|---|
| Best offer for Modenas MEV-1 Pro (2025) | Get Offer |
Modenas MEV-1 Pro (2025) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Modenas |
| Model | 2025 |
| Generation | |
| Type | Scooter |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,240 mm |
| Weight | 97 kg |
| Seat Height | 760 mm |
| Ground Clearance | 136 mm |
| Meter Display | LCD |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Motor Rated Power | 3500W |
| Peak Torque | 42 Nm |
| Top Speed | 85 Km/h |
| Max Range | 135 km@85 km/h |
| Climbing Angle | 17° |
| Battery | |
| Type | Lithium |
| Battery Capacity | 60V45Ah x 2 units |
| Battery Life | 1,500 cycles |
| Charging Time | 3.5 hours |
| Charger | 70.5V 15A |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | – |
| Front Brake | Disc, Combined Braking System (CBS) |
| Rear Brake | Disc, Combined Braking System (CBS) |
| Front Tire | 100/80-16 |
| Rear Tire | 110/80-14 |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |







