![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo :1 | ||
|---|---|---|
Kawasaki Z900 ABS (2017) Overview |
|
|---|---|
|
Kawasaki Z900 is a substitute for the Z800 with the addition of a larger engine and maintains an aggressive style in the Kawasaki Z series. The design with the “Z” pattern LED taillight, digital instrument panel, wide and flat handlebar and low seat height. Z900 offers Liquid-cooled, 4-stroke In-Line Four, DOHC 16-valve and 948 cm³ engines that produce enough 123.6 hp maximum power at 9500 RPM and 98.6 Nm maximum torque at 7700 RPM. This Fuel Injection bike also has ABS (Anti-lock Brake System) to give a stable braking performance and preventing wheel lock during braking. The Kawasaki Z900 price in Malaysia is starting from RM49,158 for the standard variant and RM50,959 for Special Edition. |
|
Kawasaki Z900 ABS (2017) Key Features |
|
|
|
Kawasaki Z900 ABS (2017) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Model | Price |
| Kawasaki Z900 ABS (2017) | RM49,158 |
| Kawasaki Z900 ABS (2017) – Special Edition | RM50,959 |
| Price shown inclusive Roadtax and Insurance | – |
Kawasaki Z900 ABS (2017) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Model | 2017 |
| Type | Naked |
| Colour Available |
|
| Dimension | 2,115 x 825 x 1,065 mm; 1140 mm (Special Edition) |
| Wheelbase | 1,450 mm |
| Weight | 210 kg; 213 kg (Special Edition) |
| Seat Height | 795 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Meter Display |
|
| Competitors | [compare] |
| Performance | |
| Engine | 4-Stroke, DOHC, 16 Valves |
| Displacement | 948 CC |
| No Of Cylinders | 4-Cylinder |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Bore x Stroke | 73.4 x 56 mm |
| Max Power | 92.2 kW(123.6 hp)/ 9,500 minˉ¹ |
| Max Torque | 98.6 N.m/ 7,700 minˉ¹ |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, Manual |
| Ignition System | Digital |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Carburetor | – |
| Fuel System | Fuel Injection with sub-throttles |
| Fuel Capacity | 17 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Oil Capacity | – |
| Features |
|
| Chassis | |
| Type | Trellis, high-tensile steel |
| Front Suspension | Inverted Fork |
| Rear Suspension | Horizontal Back-link |
| Front Brake | Dual Disc |
| Rear Brake | Single Disc |
| Front Tire | 120/70 ZR 17M/C |
| Rear Tire | 180/55 ZR 17M/C |
| Front Wheel | – |
| Rear Wheel | – |
| Under Seat Box | – |






