![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo :1 | ||
|---|---|---|
Honda NC750X (2014) Overview |
|
|---|---|
|
Honda NC750X (2014) is a touring bike from Honda which is ideal for who love travel in long distance with excellent fuel consumption. The bike has a trendy design in two colors Matt Pearl White and Sword Silver Metallic. The dimension is 1870 x 680 x 1070 mm, 96 kg weight and 14.1 Liters fuel capacity good enough for a long journey. The Honda NC750X powered by a 4-Stroke, SOHC, parallel 2-Cylinder, 745 CC engine produced huge 40.3kW power at 6,250 RPM and 68 Nm of torque at 4,750 RPM. It also comes with 6-Speed manual transmission, Hydraulic Single Disk for booth wheel and lightweight 17-inch sports rims. The Honda NC750X (2014 price in Malaysia is around RM54,998 for the basic price without road tax and insurance. |
|
Honda NC750X (2014) Key Features |
|
|
|
Honda NC750X (2014) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Model | Price |
| Honda NC750X (2014) | RM54,998 |
| Price shown are without Roadtax and Insurance | – |
Honda NC750X (2014) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Honda |
| Model | 2014 |
| Type | Touring |
| Colour Available |
|
| Dimension | 2210 x 840 x 1285 mm |
| Wheelbase | 1540 mm |
| Weight | 217 kg |
| Seat Height | 830 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Meter Display |
|
| Competitors | [compare] |
| Performance | |
| Engine | 4-Stroke, SOHC, 8-Valve |
| Displacement | 745 CC |
| No Of Cylinders | Parallel 2-Cylinder |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Bore x Stroke | 77 x 80 mm |
| Max Power | 40.3 kW (54 hp) / 6,250 RPM |
| Max Torque | 68 Nm / 4,750 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6-Speed |
| Clutch | Wet Multiplate Type |
| Ignition System | – |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Carburetor | – |
| Fuel System | PGM-FI |
| Fuel Capacity | 14.1 Liters |
| Fuel Consumption | 28.9 km/L |
| Oil Capacity | 3.7 Liters |
| Features | – |
| Chassis | |
| Type | Diamond |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Pro-Link |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Tire | 120/70ZR17M/C (58W) |
| Rear Tire | 160/60ZR17M/C (69W) |
| Front Wheel | 17M/C x MT3.50 |
| Rear Wheel | 17M/C x MT4.50 |
| Under Seat Box | – |






