![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : – | ||
|---|---|---|
Suzuki V-Strom 650XT (2021) Overview |
|
|---|---|
|
Suzuki V-Strom 650XT (2021) is a Touring bike with large 20 Liters fuel tank capacity. In Malaysia, the bike is already available in the market in Candy Daring Red and Champion Yellow No.2 color. Suzuki V-Strom 650XT (2021) price in Malaysia is RM37,989. The price does not include road tax and insurance. Suzuki V-Strom 650XT (2021) is powered by a 4-Stroke, DOHC, 645 CC, 2-Cylinder engine with a 6-Speed transmission. The engine produces 70 hp at 8,800 RPM and 62 Nm of torque at 6,300 RPM. |
Suzuki V-Strom 650XT (2021) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Suzuki V-Strom 650XT (2021) | |||
| RM 37,989 | RM 670 | RM 508 | RM 418 |
|
|||
Suzuki V-Strom 650XT (2021) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Suzuki |
| Model | 2021 |
| Generation | |
| Type | Touring |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1560 mm |
| Weight | 213 kg |
| Seat Height | 820 mm |
| Ground Clearance | – |
| Meter Display | Analog & Digital Meter Panel |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 645 CC |
| No Of Cylinders | 2 Cylinder, V-Twin |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Bore x Stroke | 81.0 mm x 62.6 mm |
| Max Power | 70 hp / 8,800 RPM |
| Max Torque | 62 Nm / 6,300 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet, multi-plate type |
| Ignition System | Electronic Transistorized |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel injection with SDTV |
| Fuel Capacity | 20 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Brake | Twin Disc, 2-piston, Tokico, ABS |
| Rear Brake | Single Disc, 1-piston, Nissin, ABS |
| Front Tire | 110/80R19 M/C (59V), tubeless |
| Rear Tire | 150/70R17 M/C (69V), tubeless |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |









