![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 | ||
|---|---|---|
Honda CBR150R (2023) Overview |
|
|---|---|
|
Honda CBR150R (2023) is a sport bike powered by a 1-cylinder, 4-stroke, DOHC, 150 CC engine with a 6-speed transmission. It produces 12.0 kW (16.1 hp) at 9,000 RPM maximum power and 13.7 Nm at 7,000 RPM maximum torque. The bike comes with a Dual-Channel Anti-Lock Brake System (ABS) to maintain smooth control in wet or dry conditions and a modern look full digital meter panel. The Honda CBR150R is priced at RM13,299 in Malaysia for the price without insurance and road tax. |
Honda CBR150R (2023) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(2 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
| Honda CBR150R (2023) | |||
| RM 13,299 | RM 1,032 | RM 534 | RM 368 |
|
|||
Honda CBR150R (2023) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Honda |
| Model | 2023 |
| Generation | |
| Type | Sport Bike |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,310 mm |
| Weight | 139 kg |
| Seat Height | 788 mm |
| Ground Clearance | 151 mm |
| Meter Display | Full Digital Display |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 149.2 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | 11.3 : 1 |
| Bore x Stroke | 57.3 mm x 57.8 mm |
| Max Power | 12.0 kW (16.1 hp) / 9,000 RPM |
| Max Torque | 13.7 Nm / 7,000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Multiple Wet Clutch |
| Ignition System | – |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 12 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | 1.3 Liters |
| Battery | – |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | Diamond |
| Front Suspension | Inverted Telescopic Front Fork Suspension |
| Rear Suspension | Swing Arm with Monoshock (Pro-Link) System |
| Front Brake | Disc, ABS |
| Rear Brake | Disc, ABS |
| Front Tire | 100/80R – 17 M/C 52P (Tubeless) |
| Rear Tire | 130/70R – 17 M/C 62P (Tubeless) |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |







