![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 4 | ||
|---|---|---|
Yamaha YZF-R15M (2023) Overview |
|
|---|---|
|
Yamaha YZF-R15M (2023) is a sport bike powered by a 1-cylinder, 4-stroke, SOHC, 155 CC engine with automatic 6-speed transmission. It produces 14.2 kW (19.1 Hp) at 10,000 RPM maximum power and 14.7 Nm at 8,000 RPM maximum torque. The bike is also packed with a Dual Channel ABS, BI-functional LED headlight, full LCD meter panel, and USD Telescopic Fork. Yamaha YZF-R15M (2023) price in Malaysia starts from RM14,998 for the basic price without insurance and is available in silver and Monster Energy Edition colors. |
Yamaha YZF-R15M (2023) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
Monthly
(5 Years)
|
| Yamaha YZF-R15M (2023) | |||
| RM 14,998 | RM 1169 | RM 415 | RM 269 |
|
|||
Yamaha YZF-R15M (2023) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Yamaha |
| Model | 2023 |
| Generation | |
| Type | Sport Bike |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | – |
| Weight | 137 kg |
| Seat Height | 825 mm |
| Ground Clearance | 160mm |
| Meter Display | Full LCD Display |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, SOHC |
| Displacement | 155 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | 11.6:1 |
| Bore x Stroke | 58.0 × 58.7 mm |
| Max Power | 14.2 kW (19.1 Hp) / 10,000 RPM |
| Max Torque | 14.7 Nm / 8,000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 11 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | 1.05 Liters |
| Battery | – |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | Deltabox |
| Front Suspension | Telescopic Fork (Inverted) |
| Rear Suspension | Link Monoshock |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Tire | 100/80 – 17M/C 52P |
| Rear Tire | 140/70 – 17M/C 66S |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | ABS |









