![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 4 | ||
|---|---|---|
Yamaha YZF-R15 (2020) Overview |
|
|---|---|
|
Yamaha YZF-R15 (2020) is a 150 cc sportbike that brings sporty design with LED headlight and rear light, Multi-functional digital speedometer display, USD front suspension and super wide tires. Yamaha YZF-R15 (2020) powered by 155 cc, single-cylinder, liquid-cooled engine that produce 19.0 Hp maximum power at 10000 RPM and 14.7 Nm maximum torque at 8500 RPM. It available in two color option blue and black with a recommended retail price of RM11,988. |
Yamaha YZF-R15 (2020) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(2 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
| Yamaha YZF-R15 | |||
| RM 11,988 | RM 930 | RM 482 | RM 332 |
|
|||
Yamaha YZF-R15 (2020) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Yamaha |
| Model | 2020 |
| Generation | |
| Type | Sport Bike |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | – |
| Weight | 137 kg |
| Seat Height | 830 mm |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Meter Display | Digital |
| Lighting |
|
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, SOHC, VVA |
| Displacement | 155 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | 11.6 : 1 |
| Bore x Stroke | 58.0 x 58.7 mm |
| Max Power | 14.2 kW (19.0 Hp) / 10000 RPM |
| Max Torque | 14.7 Nm/8500 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet, Multiple, Assist & Slipper Clutch |
| Ignition System | TCI |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 11 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | 1.05 Liters |
| Battery | – |
| Features | – |
| Chassis | |
| Type | Deltabox |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Monocross |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Tire | 100/80 – 17M/C 52P |
| Rear Tire | 140/70 – 17M/C 66S |
| Wheel Rims | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Under Seat Box | – |
| Others | – |








