![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 | ||
|---|---|---|
Yamaha Tenere 700 (2024) Overview |
|
|---|---|
|
Yamaha Tenere 700 (2024) is a touring bike powered by a 2-cylinder, 4-stroke, DOHC, 689 CC engine with a 6-speed transmission. It produces 54.0 kW (72.4 hp) at 9,000 RPM maximum power and 68.0 Nm at 6,5000 RPM maximum torque. The bike is also packed with a 5-inch color TFT meter display with smartphone connectivity and a large 16.0 L fuel tank capacity. The Yamaha Tenere 700 (2024) price in Malaysia starts from RM69,988 for the price without insurance. |
Yamaha Tenere 700 (2024) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Yamaha Tenere 700 (2024) | |||
| RM 69,988 | RM 1239 | RM 934 | RM 769 |
|
|||
Yamaha Tenere 700 (2024) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Yamaha |
| Model | 2024 |
| Generation | |
| Type | Touring |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,595 mm |
| Weight | 205 kg |
| Seat Height | 875 mm |
| Ground Clearance | 240 mm |
| Meter Display | 5-Inch Colour TFT Display |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 689 CC |
| No Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 68.6 mm |
| Max Power | 54.0 kW (72.4 hp) / 9,000 RPM |
| Max Torque | 68.0 Nm / 6,5000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet Multiple Disc |
| Ignition System | TCI |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 16 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | 3 Liters |
| Battery | – |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | Double Cradle, Steel Tube Backbone |
| Front Suspension | Upside-Down Telescopic Fork, Ø 43 mm |
| Rear Suspension | Link Suspension, Swingarm |
| Front Brake | Dual Disc, Ø 282 mm |
| Rear Brake | Disc, Ø 245 mm |
| Front Tire | 90/90 – 21 M/C 54V |
| Rear Tire | 150/70 R 18 M/C 70V |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | ABS |







