![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 | ||
|---|---|---|
Suzuki Hayabusa (2021) Overview |
|
|---|---|
|
Suzuki Hayabusa (2021) is a ultimate sportbike available in Malaysia priced at RM 111,200 excluding road tax and insurance. The bike comes with a 4 Stroke, DOHC, 4 Cylinder, 1340 CC engine producing 188 hp of power and 150 Nm of torque. Suzuki Hayabusa (2021) is also available with 6-Speed transmission and excellent riding experience with smoother power delivery as well as latest technology. |
Suzuki Hayabusa (2021) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Suzuki Hayabusa (2021) | |||
| RM 111,200 | RM 1960 | RM 1490 | RM 1220 |
|
|||
Suzuki Hayabusa (2021) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Suzuki |
| Model | 2021 |
| Generation | |
| Type | Sport Bike |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,480 mm |
| Weight | 264 kg |
| Seat Height | 800 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Meter Display | Combination Analogue and LCD Meter Panel |
| Lighting | – |
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 1340 CC |
| No Of Cylinders | 4 Cylinder |
| Compression Ratio | 12.5 : 1 |
| Bore x Stroke | 81.0 mm x 65.0 mm |
| Max Power | 190 PS (188 hp) / 9,700 RPM |
| Max Torque | 150 Nm / 7,000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet, multi-plate type |
| Ignition System | – |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel injection |
| Fuel Capacity | 20 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Others |
|
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Brake | Twin Disc, 4 Piston, Brembo Stylema, ABS |
| Rear Brake | Single Disc, 1 Piston, Nissin, ABS |
| Front Tire | 120/70ZR17M/C (58W), tubeless |
| Rear Tire | 190/50ZR17M/C (73W), tubeless |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |
Suzuki Hayabusa (2021) Competitors
4 Stroke, DOHC, 1077 CC
175 hp / 121 Nm
6 Speed Trans.
RM104,251








