![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 | ||
|---|---|---|
Honda GL1800 Gold Wing (2022) Overview |
|
|---|---|
|
Honda GL1800 Gold Wing (2022) is a touring bike powered by a 6-cylinder, 4-stroke, SOHC, 1,833 CC engine with a 7-speed (DCT) transmission. It produces 93.0 kW (124.7 hp) at 5,500 RPM maximum power and 170.0 Nm at 4,500 RPM maximum torque. The bike also comes with a 7-inch TFT display with Android Auto and Apple CarPlay support, Full LED Lighting with Fog Lights, and a large 61L top box that can fit 2 large full-face helmets. The Honda GL1800 Gold Wing (2022) price in Malaysia starts from RM210,888 for the price without insurance. |
Honda GL1800 Gold Wing (2022) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Honda GL1800 Gold Wing (2022) | |||
| RM 210,888 | RM 3716 | RM 2813 | RM 2311 |
|
|||
Honda GL1800 Gold Wing (2022) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Honda |
| Model | 2022 |
| Generation | |
| Type | Touring |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,695 mm |
| Weight | 386 kg |
| Seat Height | 745 mm |
| Ground Clearance | 130 mm |
| Meter Display | 7-inch TFT Display |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, SOHC, 24 Valve |
| Displacement | 1,833 CC |
| No Of Cylinders | 6 Cylinder, Inline |
| Compression Ratio | 10.5 : 1 |
| Bore x Stroke | 73.0 x 73.0 mm |
| Max Power | 93.0 kW (124.7 hp) / 5,500 RPM |
| Max Torque | 170.0 Nm / 4,500 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 7 Speed, Dual Clutch Transmission with reverse (DCT) |
| Clutch | 2 Multi-plate, Wet Clutches |
| Ignition System | – |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 21 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | Twin Tube |
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swingarm with Pro-Link |
| Front Brake | Dual Disc, 320 mm, Floating Control, ABS |
| Rear Brake | Disc, 316 mm, Sintered Metal Pad, ABS |
| Front Tire | 130/70 – R 18 |
| Rear Tire | 200/55 – R 16 |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |
Honda GL1800 Gold Wing (2022) Competitors
2 Cyl, SOHC, 1,084 CC
100.6 hp / 105.0 Nm
6 Speed Trans.
RM117,888







