![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 | ||
|---|---|---|
BMW R 1250 RS Overview |
|
|---|---|
|
BMW R 1250 RS is an excellent bike for touring or riding in the city. The bike equipped with full LED headlights, new engine spoiler and available in blue metallic color. BMW R 1250 RS powered by a 4 Stroke, Flat Twin Engine, DOHC, 1,254 CC Engine with the 6-Speed transmission. It produces 134 hp of maximum power at 7750 RPM and 143 Nm maximum torque at 6250 RPM. The BMW R 1250 RS price in Malaysia is starting from RM106,500. |
BMW R 1250 RS Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| BMW R 1250 RS | |||
| RM106,500 | RM1880 | RM1430 | RM1170 |
|
|||
BMW R 1250 RS Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | BMW |
| Model | – |
| Generation | |
| Type | Sport Bike |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,530 mm |
| Weight | 217 kg |
| Seat Height | 820 mm |
| Ground Clearance | – |
| Meter Display | TFT Display |
| Lighting | Full-LED Headlight |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, Flat Twin Engine, DOHC |
| Displacement | 1,254 CC |
| No Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Compression Ratio | 12.5 :1 |
| Bore x Stroke | 102.5 x 76 mm |
| Max Power | 134 hp / 7750 RPM |
| Max Torque | 143 Nm / 6250 RPM |
| Top Speed | Over 200 km/h |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Oil Lubricated Clutch, Hydraulically Operated |
| Ignition System | – |
| Starting System | Electric |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity |
|
| Fuel Consumption | 4.75 L/100 km |
| Engine Oil Capacity | – |
| Features |
|
| Chassis | |
| Type | Two-Section Frame, Front And Bolted On Rear Frame, Load-Bearing Engine |
| Front Suspension | Telescopic Upside-Down Fork; Stanchion Diameter 45 mm |
| Rear Suspension | Cast Aluminium Single-Sided Swing arm with BMW Motorrad Paralever |
| Front Brake | Dual Disc, 320 mm, 4-Piston Caliper, ABS |
| Rear Brake | Disc, 276 mm, 2-Piston Caliper, ABS |
| Front Tire | 120/70 ZR 17 |
| Rear Tire | 180/55 ZR 17 |
| Wheel Rims | Cast Aluminium Wheels |
| Rims Size |
|
| Exhaust System | – |
| Under Seat Box | – |
| Others | – |
BMW R 1250 RS Competitors
4 Stroke, DOHC, 1077 CC
175 hp / 121 Nm
6 Speed Trans.
RM104,251







