![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 | ||
|---|---|---|
Kawasaki Versys-X 250 (2023) Overview |
|
|---|---|
|
Kawasaki Versys-X 250 (2023) is a touring bike powered by a 2-cylinder, 4-stroke, DOHC, 249 CC engine with a 6-speed transmission. It produces 33.1 hp at 11,500 RPM maximum power and 21.7 Nm at 11,000 RPM maximum torque. The bike comes with a slipper and assist clutch and is available in Candy Lime Green color. The Kawasaki Versys-X 250 (2023) is priced at RM24,900 in Malaysia for the price without insurance and road tax. |
Kawasaki Versys-X 250 (2023) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
Monthly
(5 Years)
|
| Kawasaki Versys-X 250 (2023) | |||
| RM 24,900 | RM 1,933 | RM 689 | RM 439 |
|
|||
| Buy Online | |
|---|---|
| Best offer for Kawasaki Versys-X 250 (2023) | Get Offer |
Kawasaki Versys-X 250 (2023) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Model | 2023 |
| Generation | |
| Type | Touring |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,450 mm |
| Weight | 181 kg |
| Seat Height | 815 mm |
| Ground Clearance | – |
| Meter Display | Digital and Analog |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 249 CC |
| No Of Cylinders | 2 Cylinder, Parallel Twin |
| Compression Ratio | 11:2:1 |
| Bore x Stroke | 62.0 x 41.2 mm |
| Max Power | 33.1 hp / 11,500 RPM |
| Max Torque | 21.7 Nm / 11,000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet, multi-disc |
| Ignition System | Digital |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 17 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Others |
|
| Chassis | |
| Type | Tubular, Diamond, High-tensile Steel |
| Front Suspension | ø41 mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak, gas-charged shock and adjustable preload |
| Front Brake | Disc, 2-Piston |
| Rear Brake | Disc, 2-Piston |
| Front Tire | 110/70R17M/C (54H) |
| Rear Tire | 150/60R17M/C (66H) |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others |
|





