![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 4 5 | ||
|---|---|---|
WMoto ES125 (2022) Overview |
|
|---|---|
|
WMoto ES125 (2022) is a budget scooter bike powered by a 1-cylinder, 4-stroke, SOHC, 118 CC engine with a CVT transmission. It produces 8 hp / 7500 RPM maximum power and 9.5 Nm / 6,000 RPM maximum torque. The bike comes with an analog meter display, kick & electric starter, and USB charging port. The WMoto ES125 (2022) is priced at RM4,588 in Malaysia for the price without insurance and road tax. |
WMoto ES125 (2022) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(2 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
| WMoto ES125 (2022) | |||
| RM 4,588 | RM 357 | RM 185 | RM 130 |
|
|||
| Buy Online | |
|---|---|
| Best offer for WMoto ES125 (2022) | Get Offer |
WMoto ES125 (2022) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | WMoto |
| Model | 2022 |
| Generation | |
| Type | Scooter |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,295 mm |
| Weight | 95 Kg |
| Seat Height | 745 mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Meter Display | Analog |
| Lighting | LED Headlight |
| Others | USB Charging Port |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, SOHC |
| Displacement | 118.8 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Bore x Stroke | 52.4 x 55.1 mm |
| Max Power | 8 hp / 7500 RPM |
| Max Torque | 9.5 Nm / 6,000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | CVT |
| Clutch | – |
| Ignition System | CDI |
| Starting System | Kick & Electric Starter |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel System | – |
| Fuel Capacity | 3 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Shock Absorber |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Tire | 70/90-14 |
| Rear Tire | 80/90-14 |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |







