![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 | ||
|---|---|---|
Vespa GTS SUPER 300 (2018) Overview |
|
|---|---|
|
Vespa GTS SUPER 300 brings single-cylinder, liquid-cooled, four-valve 278 CC engine with a CVT gearbox, the engine claimed to have 21.2 hp of power at 7,750 rpm and 22 Nm of torque at 5,000 rpm. The GTS SUPER 300 carrying 12-inch wheel on front and back with ABS 220 mm brake disk for booth wheel. 2018 Vespa GTS Super 300 is available in Malaysia from RM27,072 including tax without insurance. |
Vespa GTS SUPER 300 (2018) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Model | Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
| Vespa GTS SUPER 300 SPORT 2018 | RM27,072 | RM2101 | RM747 |
|
|||
Vespa GTS SUPER 300 (2018) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Vespa |
| Model | 2018 |
| Generation | |
| Type | Scooter |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,369 mm |
| Weight | 158 kg |
| Seat Height | 790 mm |
| Ground Clearance | – |
| Meter Display | Analog & Digital |
| Lighting | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, SOHC, 4 Valve |
| Displacement | 278 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | – |
| Bore x Stroke | 75.0 x 63.0 mm |
| Max Power | 21.1 hp / 7750 RPM |
| Max Torque | 22.30 Nm / 5,000 RPM |
| Top Speed | 128.8 km/h |
| Transmission | CVT |
| Clutch | Automatic Dry Centrifugal Clutch With Vibration Dampers |
| Ignition System | CDI |
| Starting System | Electric |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 9 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Features | – |
| Chassis | |
| Type | Load-Bearing Sheet Steel Chassis |
| Front Suspension | Single Arm, Dual Chamber Hydraulic Shock Absorber With Coaxial Spring |
| Rear Suspension | Two Dual Effect Shock Absorbers With Adjustable Preload |
| Front Brake | Disc, 220 mm, ABS |
| Rear Brake | Disc, 220 mm, ABS |
| Front Tire | 120/70 R12, Tubeless |
| Rear Tire | 130/70 R12, Tubeless |
| Wheel Rims | Five-Spoke Wheel |
| Under Seat Box | – |







