![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : – | ||
|---|---|---|
Moto Guzzi V7 III Anniversario (2017) Overview |
|
|---|---|
|
Moto Guzzi V7 III Anniversario is a special edition model with a chrome fuel tank, genuine leather seat saddle, and golden Moto Guzzi emblem. The bike powered with an air-cooled V-twin 744 cc engine and produce 52 hp of power at 6,200 rpm and 60 Nm of torque at 4,900 rpm. The Anniversario model also brings a large 21-liter fuel tank enough for a long journey. For the Braking system, the front brake use a four-piston Brembo calliper with a 320 mm disc. On the back available with 260 mm disc brake with two piston. Moto Guzzi V7 III Anniversario price in Malaysia starts from RM80,900. |
Moto Guzzi V7 III Anniversario (2017) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Model | Price | Monthly
(3 Years)
|
Monthly
(5 Years)
|
| Moto Guzzi V7 III Anniversario (2017) | RM80,900 | RM2234 | RM1426 |
|
|||
Moto Guzzi V7 III Anniversario (2017) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Moto Guzzi |
| Model | 2017 |
| Generation | |
| Type | Naked |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | – |
| Weight | 193 kg |
| Seat Height | 770 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Meter Display | Analog & Digital |
| Lighting | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke |
| Displacement | 744 CC |
| No Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 74.0 mm |
| Max Power | 52 hp / 6200 RPM |
| Max Torque | 60 Nm / 4900 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 5 Speed |
| Clutch | Dry Single Plate With Flexible Couplings |
| Ignition System | – |
| Starting System | Electric |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 21 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Features | – |
| Chassis | |
| Type | Double Cradle Tubular Frame In ALS Steel With Detachable Rear Subframe |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Fork |
| Rear Suspension | Die Cast Light Alloy Swing Arm With 2 Shock Absorbers With Adjustable Spring Preload |
| Front Brake | Disc, 320 mm, ABS, Brembo Callipers, 4 Pistons |
| Rear Brake | Disc, 260 mm, ABS, 2 Piston |
| Front Tire | 100/90-18 |
| Rear Tire | 130/80-17 |
| Wheel Rims | Spoked With Alloy Rim |
| Under Seat Box | – |







