![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo :1 2 3 | ||
|---|---|---|
Kawasaki Ninja 250SL (2014) Overview |
|
|---|---|
|
Kawasaki Ninja 250 SL (2014) is a Fuel-injected 4-stroke, DOHC 4-valve, and a single-cylinder sports bike that available in green and yellow colors for the Malaysian market. Priced at RM17,689, this slim, lightweight and compact design with dimension 1,935 x 685 x 1,075 mm, 151 kg weight and has 11 Liters fuel capacity. Ninja 250 SL delivers smooth and responsive power at low, medium and high rpm. It produces 20.6kW / 9,700 RPM maximum power and 22.6Nm / 8,200 RPM maximum torque. Other features found on this bike include all digital display panel, single-bulb headlamp and large 17-inch sports rim. The Kawasaki Ninja 250 SL (2014) price in Malaysia is starting from RM17,689 for the basic price without road tax and insurance. |
|
Kawasaki Ninja 250SL (2014) Key Features |
|
|
|
Kawasaki Ninja 250SL (2014) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Model | Price |
| Kawasaki Ninja 250SL (2014) | RM17,689 |
| Price shown are without Roadtax and Insurance | – |
Kawasaki Ninja 250SL (2014) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Model | 2014 |
| Type | Sport Bike |
| Colour Available |
|
| Dimension | 1,935 x 685 x 1,075 mm |
| Wheelbase | 1,330 mm |
| Weight | 151 kg |
| Seat Height | 780 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Meter Display | Digital |
| Competitors | [compare] |
| Performance | |
| Engine | 4-Stroke |
| Displacement | 249 CC |
| No Of Cylinders | 1-Cylinder |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Bore x Stroke | 72 x 61.2 mm |
| Max Power | 20.6 kW (27.6 hp) / 9,700 RPM |
| Max Torque | 22.6 Nm / 8,200 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6-Speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Ignition System | Digital |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Carburetor | – |
| Fuel System | Fuel injection |
| Fuel Capacity | 11 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Oil Capacity | – |
| Features | – |
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Uni-Trak |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Tire | 180/80 – 17M/C |
| Rear Tire | 130/70 – 17M/C |
| Front Wheel | – |
| Rear Wheel | – |
| Under Seat Box | – |






