![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 | ||
|---|---|---|
Suzuki Burgman 400 (2021) Overview |
|
|---|---|
|
Suzuki Burgman 400 (2021) is an excellent 400CC scooter comparable to the Honda Forza 350 and the SYM TL500. The bike features with 400cc single-cylinder fuel-injected, DOHC liquid-cooled engine that produce 28.6 hp of power and 35.2 Nm of torque. Other features available on this bike included traction control, ABS, full LED lighting, 42L under-seat storage and 12V power outlet. |
Suzuki Burgman 400 (2021) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Suzuki Burgman 400 (2021) | |||
| RM 45,999 | RM 810 | RM 615 | RM 505 |
|
|||
Suzuki Burgman 400 (2021) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Suzuki |
| Model | 2021 |
| Generation | |
| Type | Scooter |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,580 mm |
| Weight | 218 kg |
| Seat Height | 755 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Meter Display | Combination Analogue and Digital Meter Panel |
| Lighting |
|
| Others |
|
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 400 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | 10.6 : 1 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 77.6 mm |
| Max Power | 29 PS (28.6 hp) / 6,300 RPM |
| Max Torque | 35.2 Nm / 4,900 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | CVT |
| Clutch | – |
| Ignition System | Electronic Ignition |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel injection |
| Fuel Capacity | 13.5 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Others |
|
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Brake | Twin Disc, ABS |
| Rear Brake | Single Disc, ABS |
| Front Tire | 120/70-15M/C 56S, tubeless |
| Rear Tire | 150/70-13M/C 64S, tubeless |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |







