![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : – | ||
|---|---|---|
Modenas CT115s (2020) Overview |
|
|---|---|
|
Modenas CT115s (2020) is a budget moped bike with an air-cooled, 4-stroke SOHC, 114.8 CC engine with 4-Speed transmission. It produces 8.9 Hp power at 9500 RPM and 8.1 Nm maximum torque at 5000 RPM. Modenas CT115s (2020) is available in Red, Blue and Black colors with a recommended retail price of RM4,988 excluded insurance. The CT115s is also available with telescopic front suspension and Trailing Swing Arm for the rear suspension. For braking, it uses a single disc for the front wheel and a Drum brake for the rear wheel. |
Modenas CT115s (2020) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(2 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
| Modenas CT115s (2020) | |||
| RM 4,988 | RM 388 | RM 201 | RM 138 |
|
|||
Modenas CT115s (2020) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Modenas |
| Model | 2020 |
| Generation | |
| Type | Underbone |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1260 mm |
| Weight | 99 kg |
| Seat Height | 750 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Meter Display | Analogue |
| Lighting | – |
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4-Stroke, SOHC, 2-Valve |
| Displacement | 114.8 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | 9.9 : 1 |
| Bore x Stroke | 53.75 x 50.6 mm |
| Max Power | 6.6 kW (8.9 Hp) / 9500 RPM |
| Max Torque | 8.1 Nm / 5000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 4 Speed |
| Clutch | Centrifugal |
| Ignition System | Magneto CDI |
| Starting System | Kick & Electric Starter |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel System | Carburetor (SPACO, AV20) |
| Fuel Capacity | 4.8 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | 0.9 Liters |
| Battery | 12V 5Ah |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | Pipe Backbone, Steel Pipe |
| Front Suspension | Teleskopic Fork |
| Rear Suspension | Trailing Swing Arm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Tire | 70/90 – 17 38P |
| Rear Tire | 80/90 – 17 44P |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |










