![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo :1 2 3 | ||
|---|---|---|
Yamaha Lagenda 115z Overview |
|
|---|---|
|
Yamaha Lagenda 115z is the best Moped bike from Yamaha with better fuel consumption and affordable price. This motorcycle comes with a fascinating design and two sporty headlights on the front sections. It is available in Malaysia in three color choices: blue, black and red. For the specs, The Yamaha Lagenda 115z Fuel Injection edition is powered by 4-Stroke, SOHC, 1-Cylinder, 113.7 CC engine that produced 7.4 kW power at 7,750 RPM and 9.9Nm of torque at 6,500 RPM. For this new model, Yamaha brings more stylish designs like the new Muffler, Aero-Flo features that helps engine cooler more efficient and a large Storage Compartment. Yamaha Lagenda 115z price in Malaysia is starting RM5,683 for the basic price without road tax and insurance. |
|
Yamaha Lagenda 115z Key Features |
|
|
|
Yamaha Lagenda 115z Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Model | Price |
| Yamaha Lagenda 115z | RM5,683 |
| Price shown are without Roadtax and Insurance (Basic Price) | |
Yamaha Lagenda 115z Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Yamaha |
| Model | 2017 |
| Generation | |
| Type | Underbone |
| Colour Available |
|
| Dimension | 1935 X 680 X 1065 mm |
| Wheelbase | 1,240 mm |
| Weight | 100 kg |
| Seat Height | 765 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Meter Display |
|
| Performance | |
| Engine | 4-Stroke, SOHC |
| Displacement | 113.7 CC |
| No Of Cylinders | 1-Cylinder |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 57.9 mm |
| Max Power | 7.4 kW @ 7,750 RPM |
| Max Torque | 9.9 Nm @ 6,500 RPM |
| Max Speed | – |
| Transmission | 4-Speed |
| Clutch | Wet, Centrifugal |
| Ignition System | Transistor Coil Ignition (TCI) |
| Starting System | Electric and Kick Starter |
| Cooling System | Air Cooled |
| Carburetor | – |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 4.05 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Oil Capacity | 1.0 Liters |
| Features | – |
| Chassis | |
| Type | Underbone |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Tire | 70/90 – 17 M/C38P |
| Rear Tire | 80/90 – 17 M/C50P |
| Front Wheel | 5-Spoke Rim |
| Rear Wheel | 5-Spoke Rim |
| Under Seat Box | – |








