![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 4 5 6 | ||
|---|---|---|
Yamaha Lagenda 115Z (2020) Overview |
|
|---|---|
|
Yamaha Lagenda 115Z (2020) comes with a 1-cylinder, air-cooled, 4-stroke, SOHC, 113.7 CC engine with 4-speed transmission. It produces 7.4 kW maximum power at 7,750 RPM and 9.9 Nm maximum torque at 6,500 RPM. Yamaha Lagenda 115Z (2020) also available with a fuel injection system for better fuel consumption. It available in three color options Blue, Red, and Grey with a recommended retail price of RM 5,180 excluded insurance. |
Yamaha Lagenda 115Z (2020) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(2 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
| Yamaha Lagenda 115Z | |||
| RM 5,180 | RM 402 | RM 208 | RM 143 |
|
|||
Yamaha Lagenda 115Z (2020) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Yamaha |
| Model | 2020 |
| Generation | |
| Type | Underbone |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,240 mm |
| Weight | 100 kg |
| Seat Height | 765 mm |
| Ground Clearance | 125 mm |
| Meter Display | Analogue |
| Lighting | – |
| Performance | |
| Engine | 4-Stroke, SOHC, 2-Valve |
| Displacement | 113.7 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Bore x Stroke | 50.0 x 57.9 mm |
| Max Power | 7.4 kW (9.9 Hp) / 7,750 RPM |
| Max Torque | 9.9 Nm / 6,500 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 4 Speed |
| Clutch | Wet, Centrifugal |
| Ignition System | TCI (Transistor Control Ignition) |
| Starting System | Electric And Kick Starter |
| Cooling System | Air Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 4.05 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Features | – |
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Swingarm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Tire | 70/90 – 17 M/C38P |
| Rear Tire | 80/90 – 17 M/C50P |
| Rims Type | 5 Spoke |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Under Seat Box | – |
| Others | – |








