![]() |
![]() |
![]() |
Suzuki Swift Sport 1.6 (2013) Overview |
|
Suzuki Swift Sport 1.6 (2013) Specification |
| General | |
|---|---|
| Manufacturer | Suzuki |
| Year Production | 2012 |
| Type | Hatchback |
| Colour Available | ██ – Champion Yellow ██ – White Pearl |
| Dimension | 3,890 x 1,695 x 1,510 mm |
| Seat Capacity | 5 Persons |
| Generation | |
| Performance | |
| Engine | M16A |
| Valve | DOHC, 16 Valve |
| Displacement | 1,586 CC |
| No Of Cylinders | 4 |
| Compression Ratio | 11.0 |
| Bore x Stroke | 78.0 x 83.0 mm |
| Max Power | 100kW / 6900rpm |
| Max Torque | 160Nm / 4400rpm |
| Max Speed | – |
| Transmission | • Manual (6-Speed) • Automatic (CVT) |
| Fuel System | Multi-Point Injection |
| Fuel Capacity | 42 Litres |
| Safety | |
| ANCAP Rating | ★★★★★ |
| Euro NCAP Rating | ★★★★★ |
| MIRA Rating | – |
| MyVAP Rating | – |
| Air Bag | 6 SRS airbags |
| ABS | ABS with EBD |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| Others | • ISOFIX Child Seat Anchorages • Side Impact Door Beams • Immobilizer • Brake Assist Function • ESP (Electronic Stability Program) |
| Accessories | |
| GPS Navigation | Yes |
| TV/Display | – |
| Others | • 12V Interior Accessory Socket • USB Socket (centre-lower box) • Storage Pocketsl • Bottle Holders |
Suzuki Swift Sport 1.6 (2013) Price |
| Model | Price |
|---|---|
| Suzuki Swift Sport 1.6 MT | From RM 97,888.00 |
| Suzuki Swift Sport 1.6 CVT | From RM 102,888.00 |









