![]() |
![]() |
![]() |
Proton IRIZ 1.6L (2014) Overview |
|
Proton IRIZ 1.6L (2014) Specification |
| General | |
|---|---|
| Year Production | 2014 |
| Type | Hatchback |
| Colour Available | ██ – Citrus Green ██ – Silver Moon Dust ██ – Atlantic Blue ██ – Fire Red ██ – Genetic Silver ██ – Tranquillity Black ██ – Solid White |
| Dimension | 3920 x 1722 x 1554 mm |
| Seat Capacity | 5 Persons |
| Generation | |
| Performance | |
| Engine | 1.6L |
| Valve | DOHC, 16V |
| Displacement | 1597 CC |
| No Of Cylinders | 4 |
| Compression Ratio | 10.1 |
| Bore x Stroke | 76 x 88.0 mm |
| Max Power | 80kW / 5750rpm |
| Max Torque | 150Nm / 4000rpm |
| Max Speed | – |
| Transmission | 5-speed Manual (MT), Automatic (AT) |
| Fuel System | – |
| Fuel Capacity | 40 Litres |
| Safety | |
| ANCAP Rating | – |
| Asean NCAP Rating | ★★★★★ |
| MIRA Rating | – |
| MyVAP Rating | – |
| Air Bag | Dual Front SRS Airbags / 6 SRS Airbags (Premium Model) |
| ABS | Yes |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| Others | • Vehicle Dynamic Control (VDC) • Immobiliser • Impact Sensing Door Unlock |
| Accessories | |
| GPS Navigation | Yes |
| TV/Display | 6.2′ LCD Screen with DVD Player, Integrated DSP, USB & AUX Port, Bluetooth, WiFi Enabled |
| Others | • Instrument Panel Groceries Hook • Cup Holders • First Aid Kit • 4G In-car WiFi • Keyless Entry (Premium Model) • Push-Start Button (Premium Model) |
Proton IRIZ 1.6L (2014) Price |
| Model | Price |
|---|---|
| Proton IRIZ 1.6L Executive MT | From RM52,585.57 |
| Proton IRIZ 1.6L Executive CVT | From RM55,489.14 |
| Proton IRIZ 1.6L Premium MT | From RM58,815.04 |
| Proton IRIZ 1.6L Premium CVT | From RM61,691.31 |










