![]() |
![]() |
![]() |
| Exterior Photo : – | ||
|---|---|---|
| Interior Photo :1 2 3 | ||
Honda Jazz (2017) Overview |
|
|---|---|
|
Honda Jazz (2017) is a B-Segment, 5-Seater Hatchback car with 4 Cylinders, 16 Valve, SOHC i-VTEC1.5L engine with Continuous Variable Transmission (CVT). The car produces 118 Hp of power at 6,600 RPM and 145 Nm of torque at 4,600 RPM. Honda Jazz becomes a great rival to Produa Myvi and also Proton Iriz for the same segment and engine capacity. However, if you want a more stylish car with an elegant interior design, Honda Jazz may be the right choice for you. Honda Jazz 2017 model comes in four variants – S Model, E Model, V Model, and the new Hybrids model. Honda Jazz 2017 Price in Malaysia are starting from RM70,242. For Honda Jazz Hybrid price starts from RM80,09. |
Honda Jazz (2017) Price In Malaysia |
||
|---|---|---|
| Model | Price | Monthly |
| Honda Jazz 1.5L S | RM70,242 | RM769 |
| Honda Jazz 1.5L E | RM76,316 | RM836 |
| Honda Jazz 1.5L V | RM83,633 | RM916 |
| Honda Jazz 1.5L Hybrid | RM80,091 | RM877 |
|
||
Honda Jazz (2017) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Honda |
| Model | 2017 |
| Generation | |
| Type | Hatchback |
| Color Available |
|
| Dimension | 3989 x 1694 x 1524 mm |
| Wheelbase | 2530 mm |
| Seat Capacity | 5 Seater |
| Luggage Space | 363 liters |
| Performance | |
| Engine | SOHC i-VTEC |
| Valve | 16 Valves |
| Displacement | 1497 CC |
| No Of Cylinders | 4 Cylinders |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Bore x Stroke | 73 x 89.4 mm |
| Max Power | 118 Hp / 6,600 RPM |
| Max Torque | 145 Nm / 4,600 RPM |
| Max Speed | – |
| Transmission | CVT |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection (PGM-FI) |
| Fuel Capacity | 40 Litres |
| Fuel Consumption | – |
| Others | – |
| Safety | |
| ANCAP Rating | No Data |
| Asean NCAP Rating | ★★★★★ |
| EuroNCAP Rating | No Data |
| MyVAP Rating | No Data |
| Air Bag |
|
| ABS | ABS with EBD |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | Yes E Model, V Model, Hybrid Model |
| Tire Size | 175/65 R15 |
| Braking |
|
| Others |
|
| Accessories | |
| GPS Navigation | No |
| TV/Display | 6.8-inch Display E Model, V Model, Hybrid Model |
| Interior |
|
| Exterior |
|








