![]() |
![]() |
![]() |
Honda CR-Z 1.5 (2013) Overview |
|
Honda CR-Z 1.5 (2013) Specification |
| General | |
|---|---|
| Manufacturer | Honda |
| Year Production | 2013 |
| Generation | |
| Type | Hatchback, Hybrid |
| Colour Available | ██ – Milano Red ██ – Premium Northern Lights Violet Pearl ██ – Polished Metal Metallic ██ – Premium White Pearl |
| Dimension | 4,075 x 1,740 x 1,395 mm |
| Seat Capacity | 4 Persons |
| Performance | |
| Engine | i-VTEC |
| Valve | SOHC, 16 Valve |
| Displacement | 1,496 CC |
| No Of Cylinders | 4 |
| Compression Ratio | 10.4 |
| Bore x Stroke | 73.0 x 89.4 mm |
| Max Power | 99 kW / 6600 RPM |
| Max Torque | 172 Nm / 3000 RPM |
| Max Speed | – |
| Transmission | • CVT with 7-speed Paddle Shift • 6-speed Manual |
| Fuel System | – |
| Fuel Capacity | 40 Litres |
| Safety | |
| ANCAP Rating | ★★★★★ |
| EuroNCAP Rating | ★★★★★ |
| MIRA Rating | – |
| MyVAP Rating | – |
| Air Bag | SRS Airbags, Side Curtain Airbags |
| ABS | ABS with EBD |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| Others | • Hill Start Assist (HSA) • Vehicle Stability Assist (VSA) • Front Seatbelt Pretensioner • Immobiliser System • Front Active Headrest • Jack Knife-Style Key • G-Force Control Technology (G-CON) • Ultrasonic Sensor |
| Accessories | |
| GPS Navigation | – |
| TV/Display | – |
| Others | • Steering Wheel Switch Audio Control • Cruise Control • 3-Mode Drive System: Sport, Normal & ECON Button • PLUS SPORTS Button |
Honda CR-Z 1.5 (2013) Price |
| Model | Price |
|---|---|
| Honda CR-Z Hybrid 1.5 CVT | From RM 183,438.95 |
| Honda CR-Z Hybrid 1.5 MT | From RM 178,597.66 |







