![]() |
![]() |
![]() |
| Exterior Photo :1 2 3 4 5 6 | ||
|---|---|---|
| Interior Photo :1 2 | ||
Toyota Sienta (2016) Overview |
|
|---|---|
|
Toyota Sienta (2016) is a 7-Seater MPV with Dual VVT-i 1.5L engine produces 105 Hp of power at 6,000 RPM and 140 Nm of torque at 4,200 RPM. The car available with CVT transmission with 7-speed Sport Sequential Shiftmatic. Toyota Sienta only available in one variant in 6 colors option include Orange Metallic, Quartz Brown Metallic, Super White II, Attitude Black Mica, and Grey Metallic. This 7-Seater MPV also available with 3 SRS Airbag and get full five-star safety benchmark from Asean NCAP. Toyota Sienta price in Malaysia starts from RM101,900 for on the road price without insurance. |
Toyota Sienta (2016) Price In Malaysia |
||
|---|---|---|
| Model | Price | Monthly |
| Sienta 1.5V – AT | RM101,900 | RM1116 |
|
||
Toyota Sienta (2016) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Toyota |
| Model | 2016 |
| Generation | |
| Type | MPV |
| Color Available |
|
| Dimension | 4,235 x 1,695x 1,695 mm |
| Wheelbase | 2,750 mm |
| Seat Capacity | 7 Seater |
| Luggage Space | – |
| Performance | |
| Engine | 2NR-FE, Dual VVT-i |
| Valve | 16 Valves, DOHC |
| Displacement | 1,496 CC |
| No Of Cylinders | 4 Cylinders |
| Compression Ratio | – |
| Bore x Stroke | – |
| Max Power | 105 Hp / 6,000 RPM |
| Max Torque | 140 Nm / 4,200 RPM |
| Max Speed | – |
| Transmission | CVT with 7-speed Sport Sequential Shiftmatic |
| Fuel System | – |
| Fuel Capacity | 42 Litres |
| Fuel Consumption | – |
| Others | – |
| Safety | |
| ANCAP | No Data |
| Asean NCAP | ★★★★★ |
| EuroNCAP | No Data |
| MyVAP | No Data |
| Air Bag | 3 SRS Airbag (Driver, Front Passenger and Driver Knee) |
| ABS | ABS with EBD, BA |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| Tire Size | 195/50 R16 |
| Braking | Ventilated Disc (Front), Solid Disc (Rear) |
| Seat Belt |
|
| Others |
|
| Accessories | |
| Audio |
|
| Speaker | 6 Speakers |
| USB Port | 1 USB |
| Cup Holder | 4 Cup Holder |
| Seats |
|
| Interior |
|
| Exterior |
|







