![]() |
![]() |
![]() |
Suzuki Grand Vitara 2.0 (2012) Overview |
|
Suzuki Grand Vitara 2.0 (2012) Specification |
| General | |
|---|---|
| Manufacturer | Suzuki |
| Year Production | 2012 |
| Type | SUV |
| Colour Available | ██ – Gaia Bronze Pearl ██ – Superior White ██ – Silky Silver ██ – Quasar Gray ██ – Bluish Black |
| Dimension | 4,500 x 1,810 x 1,683 mm |
| Seat Capacity | 5 Persons |
| Generation | |
| Performance | |
| Engine | J20A |
| Valve | DOHC, 16 Valve |
| Displacement | 1,995 CC |
| No Of Cylinders | 4 |
| Compression Ratio | 9.5 |
| Bore x Stroke | 84.0 x 90.0 mm |
| Max Power | 103kW / 6000rpm |
| Max Torque | 183Nm / 4000rpm |
| Max Speed | – |
| Transmission | Automatic (4-Speed) |
| Fuel System | Multi-Point Injection |
| Fuel Capacity | 66 Litres |
| Safety | |
| ANCAP Rating | ★★★★★ |
| Asean NCAP Rating | – |
| MIRA Rating | – |
| MyVAP Rating | – |
| Air Bag | Dual SRS airbags |
| ABS | ABS with EBD |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | – |
| Others | – |
| Accessories | |
| GPS Navigation | – |
| TV/Display | – |
| Others | – |
Suzuki Grand Vitara 2.0 (2012) Price |
| Model | Price |
|---|---|
| Suzuki Grand Vitara 2.0 | From RM 117,780.80 |







