![]() |
![]() |
![]() |
Proton Satria Neo 1.6 (2009) Overview |
|
Proton Satria Neo 1.6 (2009) Specification |
| General | |
|---|---|
| Manufacturer | Proton |
| Year Production | 2009 |
| Type | Hatchback |
| Colour Available | ██ – GTI Silver ██ – Solid White ██ – S2000 Yellow ██ – Fire Red ██ – Tranquility Black |
| Dimension | 3898 x 1745 x 1434 mm |
| Seat Capacity | 5 Persons |
| Generation | |
| Performance | |
| Engine | CPS 1.6L |
| Valve | DOHC, 16 Valve |
| Displacement | 1597 CC |
| No Of Cylinders | 4 |
| Compression Ratio | – |
| Bore x Stroke | – |
| Max Power | 93kW / 6,500 rpm |
| Max Torque | 150 Nm / 4,500 rpm |
| Max Speed | 190 Km/H |
| Transmission | Automatic And Manual |
| Fuel System | – |
| Fuel Capacity | 50 Litres |
| Safety | |
| ANCAP Rating | – |
| Asean NCAP Rating | – |
| MIRA Rating | – |
| MyVAP Rating | – |
| Air Bag | SRS airbags |
| ABS | ABS with EBD |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| Others | – |
| Accessories | |
| GPS Navigation | – |
| TV/Display | – |
| Others | – |
Proton Satria Neo 1.6 (2009) Price |
| Model | Price |
|---|---|
| Proton Satria Neo Standard MT | From RM 48,622.96 |
| Proton Satria Neo Standard AT | From RM 50,686.25 |
| Proton Satria Neo R3 MT | From RM 57,921.97 |
| Proton Satria Neo R3 AT | From RM 60,648.65 |







