![]() |
![]() |
![]() |
| Exterior : 1 2 3 4 | ||
|---|---|---|
| Interior : 1 2 3 4 | ||
Toyota Yaris (2021) Overview |
|
|---|---|
|
Toyota Yaris (2021) price in Malaysia starts from RM 83,300 and is available in Silver Metallic, Platinum White Pearl Mica, and Red Mica Metallic colors. Toyota Yaris (2021) is a segment-B hatchback car with a 4 Cylinders Inline, 1.5L DOHC engine with a 7-Speed CVT transmission. The engine can produce 105 hp / 6,000 RPM maximum power and 140 Nm / 4,200 RPM maximum torque. Toyota Yaris (2021) also offers 7 Airbags with Pre-Collision System (PCS), Lane Departure Alert (LDA), Blind Spot Monitor (BSM), and Rear Cross Traffic Alert (RCTA) for both Yaris E and Yaris G models. |
Toyota Yaris (2021) Price |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Toyota Yaris 1.5 E | |||
| RM 83,300 | RM 1,469 | RM 1,112 | RM 912 |
| Toyota Yaris 1.5 G | |||
| RM 87,600 | RM 1,544 | RM 1,169 | RM 960 |
|
|||
Toyota Corolla Altis (2019) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Toyota |
| Model | 2021 |
| Generation | |
| Type | Hatchback |
| Color Available |
|
| Dimension | 4,140 x 1,730 x 1,475 mm |
| Wheelbase | 2,550 mm |
| Seat Capacity | 5 Seater |
| Boot Space | 286 Liters |
| Performance | |
| Engine | 1.5L, 16-Valve DOHC with Dual VVT-i (2NR-FE) |
| Drivetrain | Front Wheel Drive |
| Displacement | 1,496 CC |
| No Of Cylinders | 4 Cylinders, Inline |
| Timing Type | Chain |
| Compression Ratio | 10:1 |
| Bore x Stroke | 72mm x 91.8mm |
| Electric Motor | – |
| Max Power | 105 hp / 6,000 RPM |
| Max Torque | 140 Nm / 4,200 RPM |
| Max Speed | – |
| 0-100 km/h | – |
| Transmission | CVT with 7-Speed Sequential Shiftmatic |
| Fuel Capacity | 42 Litres |
| Fuel Consumption | – |
| Features | – |
| Safety | |
| ANCAP | – |
| Asean NCAP | ★★★★★ |
| EuroNCAP | – |
| Air Bag | 7 Airbags (Driver and Passenger, Driver Knee, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS | With EBD And BA |
| Parking Brake | Handbrake |
| Parking Sensor |
|
| Rear View Camera | 3D Panoramic View Monitor (PVM) |
| Seat Belt |
|
| ISOFIX | Rear Passenger Seats |
| Anti Theft Device | Alarm, Immobilizer |
| Safety Features |
|
| Advanced Driver Assistance |
|
| Interior | |
| Audio | 7” Display Audio with 7″ Touch Screen, Apple CarPlay & Android Auto Connectivity, Tuner, MP3, Voice Dial, USB, AUX & Bluetooth |
| Speaker |
|
| USB Charging Port | 1 Front, 2 Rear |
| Cup Holder | 2 Front |
| Seat Material | Fabric |
| Front Seat | Manual Adjustment |
| Rear Seat | 60:40 Split-folding |
| Steering Wheel Material |
|
| Steering Wheel Switches |
|
| Steering Wheel Adjustment | Tilt |
| Air Conditioning |
|
| Multi-Info Display | 4.2″ Colour TFT Display |
| Key System | Smart Entry & Start System |
| Others |
|
| Exterior | |
| Wheels | 16-inch Alloy Wheel |
| Tire Size | 195/50R16 |
| Spare Tire |
|
| Brakes |
|
| Suspension |
|
| Wing Mirror | Power Adjustable with Auto Fold |
| Others |
|
| Lighting | |
| Headlights | LED |
| Rear Combination Lights | LED |
| Daytime Running Lights | LED |
| Front Foglamps | Yes |
| Rear Foglamps | Yes |
| Others | Follow-me-home Function |








