![]() |
![]() |
![]() |
Honda Stream 1.8 (2009) Overview |
|
Honda Stream 1.8 (2009) Specification |
| General | |
|---|---|
| Manufacturer | Honda |
| Year Production | 2009 – 2014 (No Longer On Sale) |
| Generation | |
| Type | MPV |
| Colour Available |
|
| Dimension | 4,570 x 1,695 x 1,545 mm |
| Seat Capacity | 7 Persons |
| Performance | |
| Engine | i-VTEC |
| Valve | SOHC, 16 Valve |
| Displacement | 1,799 CC |
| No Of Cylinders | 4 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Bore x Stroke | 81 mm x 87.3 mm |
| Max Power | 138 hp / 6300 RPM |
| Max Torque | 174 Nm / 4300 RPM |
| Max Speed | – |
| Transmission | 5-Speed Automatic |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 55 Litres |
| Safety | |
| ANCAP Rating | – |
| AseanNCAP Rating | – |
| MIRA Rating | – |
| MyVAP Rating | – |
| Air Bag | Dual SRS Airbag System |
| ABS | ABS with EBD |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| Others |
|
| Accessories | |
| GPS Navigation | – |
| TV/Display | – |
| Others |
|
Honda Stream 1.8 (2009) Price |
| Model | Price |
|---|---|
| Honda Stream 1.8 i-VTEC RSZ | From RM 154,698.80 |







