![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 | ||
|---|---|---|
Suzuki V-Strom 800DE (2023) Overview |
|
|---|---|
|
Suzuki V-Strom 800DE (2023) is a touring bike powered by a 2-cylinder, 4-stroke, DOHC, 776 CC engine with a 6-speed transmission. It produces 83.1 hp maximum power and 78 Nm maximum torque. The bike comes with a large 20-liter fuel tank capacity with 4.4 L/100km fuel consumption, Traction Control System (TCS), Antilock Brake System (ABS) and Suzuki Drive Mode Selector (SDMS). The Suzuki V-Strom 800DE is priced at RM60,800 in Malaysia for the price without insurance and road tax. |
Suzuki V-Strom 800DE (2023) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Suzuki V-Strom 800DE (2023) | |||
| RM 60,800 | RM 1,072 | RM 812 | RM 667 |
|
|||
Suzuki V-Strom 800DE (2023) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Suzuki |
| Model | 2023 |
| Generation | |
| Type | Touring |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1,570 mm |
| Weight | 230 kg |
| Seat Height | 855 mm |
| Ground Clearance | 220 mm |
| Meter Display | Color TFT LCD Multi-information Display |
| Lighting |
|
| Others | USB Port |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 776 CC |
| No Of Cylinders | 2 Cylinder |
| Compression Ratio | 12.8 : 1 |
| Bore x Stroke | 84.0 mm x 70.0 mm |
| Max Power | 83.1 hp |
| Max Torque | 78 Nm |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Forced feed circulation, Wet sump |
| Ignition System | Electric ignition (transistorized) |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 20 Liters |
| Fuel Consumption | 4.4 L/100km |
| Engine Oil Capacity | 3.9 Liters |
| Battery | – |
| Others |
|
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Inverted Telescopic, Coil Spring, Oil Damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Brake | Twin Disc, ABS |
| Rear Brake | Disc, ABS |
| Front Tire | 90/90-21M/C 54H tube type |
| Rear Tire | 150/70R17M/C 69H tubeless |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |







