![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : – | ||
|---|---|---|
Suzuki V-Strom 1050 (2023) Overview |
|
|---|---|
|
Suzuki V-Strom 1050 (2023) is a Touring bike with a large 20-liter fuel tank capacity. The bike is available in Malaysia in Glass Blaze Orange and Pearl Vigor Blue colors and is priced at RM78,800 without road tax and insurance. Suzuki V-Strom 1050 (2023) is powered by a 4-stroke, DOHC, 1037 CC, 2-cylinder engine with a 6-speed transmission. The engine produces 106 hp at 8,500 RPM and 100 Nm of torque at 6,000 RPM. |
Suzuki V-Strom 1050 (2023) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(5 Years)
|
Monthly
(7 Years)
|
Monthly
(9 Years)
|
| Suzuki V-Strom 1050 (2023) | |||
| RM 78,800 | RM 1,389 | RM 1,052 | RM 864 |
|
|||
Suzuki V-Strom 1050 (2023) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Suzuki |
| Model | 2023 |
| Generation | |
| Type | Touring |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1555 mm |
| Weight | 242 kg |
| Seat Height | 855 mm |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Meter Display | LCD Meter Panel |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 1037 CC |
| No Of Cylinders | 2 Cylinder, V-Twin |
| Compression Ratio | 11.5 : 1 |
| Bore x Stroke | 100.0mm x 66.0mm |
| Max Power | 79.0kW (106 hp) / 8,500 RPM |
| Max Torque | 100 Nm / 6,000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Wet, multi-plate type |
| Ignition System | Electronic Transistorized |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel injection |
| Fuel Capacity | 20 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Others |
|
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Brake | Twin Disc, ABS |
| Rear Brake | Single Disc, ABS |
| Front Tire | 110/80R19M/C 59V tubeless |
| Rear Tire | 150/70R17M/C 69V tubeless |
| Rims Type | – |
| Rims Size | – |
| Exhaust System | – |
| Others | – |







