![]() |
![]() |
![]() |
Proton Inspira (2010) Overview |
|
Proton Inspira (2010) Specification |
| General | |
|---|---|
| Manufacturer | Proton |
| Year Production | 2010 |
| Type | Sedan |
| Colour Available | ██ – Genetic Silver ██ – Solid White ██ – Elegant Brown ██ – Plum Red ██ – Tranquility Black |
| Dimension | 4570 x 1760 x 1490 mm |
| Seat Capacity | 5 Persons |
| Generation | |
| Performance | |
| Engine | MIVEC |
| Valve | DOHC, 16 Valve |
| Displacement | • 1798 CC (1.8L Model) • 998 CC (2.0L Model) |
| No Of Cylinders | 4 |
| Compression Ratio | – |
| Bore x Stroke | – |
| Max Power | • 103kW/6000rpm (1.8L Model) • 110kW/6000rpm (2.0L Model) |
| Max Torque | • 177Nm/4250rpm (1.8L Model) • 197Nm/4250rpm (2.0L Model) |
| Max Speed | 198 Km/H |
| Transmission | Automatic / Manual |
| Fuel System | 198 Km/H |
| Fuel Capacity | 59 Litres |
| Safety | |
| ANCAP Rating | – |
| Asean NCAP Rating | – |
| MIRA Rating | – |
| MyVAP Rating | – |
| Air Bag | SRS airbags |
| ABS | ABS with EBD |
| Reverse Sensor | Yes |
| Rear View Camera | Yes |
| Others | • Immobiliser • Central & Auto Door Lock • Child Lock |
| Accessories | |
| GPS Navigation | – |
| TV/Display | – |
| Others | – |
Proton Inspira (2010) Price |
| Model | Price |
|---|---|
| Proton Inspira 1.8 MT | From RM 75,383.90 |
| Proton Inspira 2.0 CVT Executive | From RM 81,735.57 |
| Proton Inspira 2.0 CVT Premium | From RM 88,763.37 |







