![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo :1 2 | ||
|---|---|---|
Kawasaki Z250 (2013) Overview |
|
|---|---|
|
Kawasaki Z250 is a Fuel-injected 249 cm3 Parallel Twin engine with a 6-Speed manual transmission. The bike has aggressive street-fighter design and inspired by larger models from the popular Z Series like the Z1000 and Z800. Like the Ninja 250, Z250 has the same engine that produces 23.5 kW (31.5 hp) / 11,000 minˉ¹ max power and 21.0 N.m / 10,000 minˉ¹ max torque. For the wheel, Z250 has a single disc brake on both wheels where front wheel use 290 mm type disc and 220mm on the rear. The bike also offers analog-style tachometer and digital meter for speedometer and fuel level. The Kawasaki Z250 price in Malaysia is starting from RM21,589 for the basic price without road tax and insurance. |
|
Kawasaki Z250 (2013) Key Features |
|
|
|
Kawasaki Z250 (2013) Price In Malaysia |
|
|---|---|
| Model | Price |
| Kawasaki Z250 (2013) | RM21,589 |
| Price shown without Roadtax and Insurance | – |
Kawasaki Z250 (2013) Specification |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Model | 2013 |
| Type | Naked |
| Colour Available |
|
| Dimension | 2,010 x 750 x 1,025 mm |
| Wheelbase | 1,400 mm |
| Weight | 168 kg |
| Seat Height | 785 mm |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Meter Display |
|
| Competitors | [compare] |
| Performance | |
| Engine | 4-Stroke, DOHC, 8 Valves |
| Displacement | 249 CC |
| No Of Cylinders | 2-Cylinder |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Bore x Stroke | 62 x 41.2 mm |
| Max Power | 23.5 kW (31.5 hp)/ 11,000 minˉ¹ |
| Max Torque | 21.0 N.m/ 10,000 minˉ¹ |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, Manual |
| Ignition System | Digital |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Carburetor | – |
| Fuel System | Fuel Injection with dual throttle valves |
| Fuel Capacity | 17 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Oil Capacity | – |
| Features |
|
| Chassis | |
| Type | Tube diamond, steel |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Tire | 110/70-17M/C |
| Rear Tire | 140/70-17M/C |
| Front Wheel | – |
| Rear Wheel | – |
| Under Seat Box | – |






