![]() |
![]() |
![]() |
| More Photo : 1 2 3 4 5 | ||
|---|---|---|
Aveta VZR250 (2023) Overview |
|
|---|---|
|
Aveta VZR250 (2023) is a budget sport bike powered by a 1-cylinder, 4-stroke, DOHC, 250 CC engine with a 6-speed transmission. It produces 25.5 hp at 9000 RPM maximum power and 21 Nm at 7000 RPM maximum torque. The bike comes with LED headlight and DRL, a combination of digital and analog meter display, and a double disc brake for the front wheel. The Aveta VZR250 (2023) is priced at RM14,998 in Malaysia for the price without insurance and road tax. |
Aveta VZR250 (2023) Price In Malaysia |
|||
|---|---|---|---|
| Price | Monthly
(1 Years)
|
Monthly
(3 Years)
|
Monthly
(5 Years)
|
| Aveta VZR250 (2023) | |||
| RM 14,998 | RM 1169 | RM 415 | RM 269 |
|
|||
| Buy Online | |
|---|---|
| Best offer for Aveta VZR250 (2023) | Get Offer |
Aveta VZR250 (2023) Specifications |
|
|---|---|
| General | |
| Manufacturer | Aveta |
| Model | 2023 |
| Generation | |
| Type | Sport Bike |
| Colour Available |
|
| Dimension |
|
| Wheelbase | 1442 mm |
| Weight | 186 Kg |
| Seat Height | – |
| Ground Clearance | – |
| Meter Display | Analog & Dugital Display |
| Lighting |
|
| Others | – |
| Performance | |
| Engine | 4 Stroke, DOHC |
| Displacement | 250 CC |
| No Of Cylinders | 1 Cylinder |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Bore x Stroke | 55 x 52.5 mm |
| Max Power | 25.5 hp / 9000 RPM |
| Max Torque | 21 Nm / 7000 RPM |
| Top Speed | – |
| Transmission | 6 Speed |
| Clutch | Multiple Disc, Slipper Clutch |
| Ignition System | ECU |
| Starting System | Electric Starter |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel System | Fuel Injection |
| Fuel Capacity | 14 Liters |
| Fuel Consumption | – |
| Engine Oil Capacity | – |
| Battery | – |
| Others | – |
| Chassis | |
| Type | – |
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Brake | Dual Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 150/70-17 |
| Rims Type | – |
| Rims Size |
|
| Exhaust System | – |
| Others | – |







